DLACZEGO CZŁOWIEK STAJE SIĘ BEZDOMNYM?

Jak uważasz? Jaki pierwszy powód przychodzi Ci do głowy?

Naszym zdaniem często jest to złożony problem i nie zawsze jest nim alkohol. W życiu naszej fundacji spotkaliśmy się z przeróżnymi przyczynami trafienia na tzw. ulicę, czyli do przestrzeni publicznej. Dzięki temu wiemy, że nie jest to zależne od takich kryteriów jak: płeć, wiek i wykształcenie. Ponieważ osobami bezdomnymi są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, osoby młode i starsze, o różnym wykształceniu od podstawowego po wyższe.

Wracając do przyczyn bezdomności, dziś zajmiemy się różnymi chorobami i zaburzeniami psychicznymi. W takich sytuacjach są one często nieakceptowane przez rodzinę. Wówczas najłatwiejszym sposobem „pozbycie się problemu” według  tych ludzi, jest wyrzucenie bliskiej osoby z domu. Może to być zarówno działanie rodziców w kierunku dzieci, jak i dzieci wobec rodziców. Często towarzyszy temu długotrwałe znęcanie się fizyczne i psychiczne. Znana jest nam na przykład historia poniżania syna przez matkę, która kazała spać mu na wycieraczce. Długo zaciskał zęby i trwał w takiej makabrycznej sytuacji, aż coś w nim pękło i stwierdził, że lepiej będzie mu na ulicy niż z rodzoną matką. I ktoś może pomyśli, pewnie jakaś patologiczna rodzina. Otóż nie, pani ta była bardzo wykształcona i poza strasznym traktowaniem syna, prowadziła przeciętne życie.

Jednak czasami sytuacja wygląda w inny sposób. Osoba z chorobą psychiczną traci z jakiegoś powodu rodzinę i zostaje sama. Niestety przez swoją chorobę nie radzi sobie samodzielnie i w wyniku różnych sytuacji popada w długi i traci mieszkanie. Chora, samotna osoba często również nie pilnuje swojego leczenia, a w wyniku nasilonych objawów swojej choroby staje się uciążliwa dla otoczenia. Taka sytuacje też jest nam znana. Silnie schorowana, samotna kobieta została usunięta z wynajmowanego mieszkania i trafiła do aresztu, a po wypuszczeniu został już na ulicy, bo nie maiła już dokąd wrócić.

Tak w skrócie wyglądają przypadki bezdomności, których przyczyną są choroby i schorzenia psychiczne. Następnym razem poruszymy inne kwestie, ponieważ jest więcej grupy w naszym społeczeństwie, które są zagrożone bezdomnością. Mogą to być:

  • osoby doświadczające przemocy w rodzinie kobiety i młode osoby,
  • młode osoby opuszczające domy dziecka lub niepotrafiące się odnaleźć w rodzinach zastępczych,
  • osoby, które wpadają w spiralę długów i korzystają z instytucji lichwiarskich,
  • osoby nadużywające alkohol lub inne używki,
  • osoby z inną tożsamością płciową i orientacją seksualną.

Dziękujemy i Pozdrawiamy!

Fundacja Zamieszkani

Wszystkie osoby ze zdjęć wyraziły zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku. Dane osobowe zostały zmienione.

Odwiedź też nasze profile w mediach społecznościowych

Facebook

Instagram

Dodaj komentarz